Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011

Άρης, ο ιδανικός…αυτόχειρας

Την ευκαιρία να «σφραγίσει» από σήμερα την πρόκριση στους «16» του Eurocup έχασε ο Άρης, που ηττήθηκε 78-72 από την Νίμπουργκ στην Τσεχία για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Οι «κίτρινοι», προηγούνταν 72-67 δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως δέχθηκαν σερί 11-0 (!) σε αυτό το διάστημα και έχασαν ένα φαινομενικά σίγουρο ροζ φύλλο. Πλέον για να προκριθεί η ελληνική ομάδα, θέλει νίκη κόντρα στην Ρούντουπις στο «Αλεξάνδρειο» την τελευταία αγωνιστική. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος για τους «κίτρινους» ο Ντόμινικ Τζέιμς, που είχε συμπαραστάτη τον Μπόγρη. Δώρο του Άρη για τη Νίμπουργκ που εξασφάλισε την πρόκριση τα 20 επιθετικά ριμπάουντ, κορυφαίος των Τσέχων ο Σίμονς.

Το ματς:

Με τον Ντέιβις να οδηγεί στο σκοράρισμα, ο Άρης προηγήθηκε 10-6 στο 3ο λεπτό, δείχνοντας να ελέγχει τον ρυθμό. Στη συνέχεια όμως οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι, έχαναν αμυντικά ριμπάουντ και η Νίμπουργκ με σερί 12-0, προηγήθηκε 18-10 τρία λεπτά πριν το τέλος. Σίμονς, Μπέντα και Πούμπλα, έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της ελληνικής ομάδας, όμως τα καλάθια του Τζέιμς έβγαλαν από τη δύσκολη θέση τον Άρη, που έμεινε μόνο τέσσερις πόντους πίσω (20-16). Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά, ανάγκασαν σε πολλά λάθη τους Τσέχους και με μπροστάρηδες τους Μπόγρη-Τζέιμς και ένα δικό τους 14-0, προηγήθηκαν ξανά 26-20 στο 14΄. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας, υπέπεσαν σε πολλά φάουλ και η γηπεδούχος το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί 27-26, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα είχε πάρει ο Λόρενς, όμως ο Άρης θα μπορούσε να είχε αποφύγει το κατά του 34-31 της ανάπαυλας, αν δεν είχε απολέσει 12 (!) αμυντικά ριμπάουντ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα επεφύλασσε στη Νίμπουργκ ο Άρης και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 8-0 και τον Κεϊρούς να μπαίνει στην εξίσωση του ματς, μετέτρεψε το σκορ του ημιχρόνου στο υπέρ του 39-34 (23΄) και άρχισε να πιστεύει περισσότερο στη νίκη. Οι Τσέχοι όμως δεν άφησαν αναπάντητους τους πόντους και μάλιστα ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (46-41 στο 26΄), με τον Άμπραμς να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι του Άρη. Ο Τζέιμς συνέχισε να σκοράρει, ο Τσαλδάρης έδειχνε να αφυπνίζεται και το ματς ήρθε στα ίσια, 51-51, ένα λεπτό το τελευταίο δεκάλεπτο.

Με καλάθια του Τζέιμς και του Μόλντρουου, ο Άρης προηγήθηκε 61-59 στο 34΄. Το προβάδισμα… βραχείας κεφαλής διατηρούνταν τρία λεπτά πριν το τέλος (69-66) για τον Άρη, που αν είχε βελτιωθεί στο αμυντικό ριμπάουντ θα είχε «καθαρίσει» από εκείνο το σημείο το ματς. Ο Τσαλδάρης με τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος, έδωσε στους θεσσαλονικείς αβάντζο πέντε πόντων (72-67). Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τζέιμς 55΄΄ πριν το τέλος όμως, έδωσε το δικαίωμα στη Νίμπουργκ να προηγηθεί ξανά 73-72 με καλάθι του Πούμπλα. Ο καλύτερος μέχρι εκείνη τη στιγμή παίκτης του Άρη, υπέπεσε σε λάθος και φάουλ που έφερε τη γηπεδούχο τρεις πόντους μπροστά (75-72, 23’’ πριν το τέλος). Παρά το τάιμ άουτ του Βαγγέλη Αλεξανδρή, λύση στην επίθεση δεν βρήκε και η Νίμπουργκ πήρε την νίκη-πρόκριση .

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-31, 55-53, 78-72.

Νίμπουργκ: Μπέντα 14, Σοκολόφσκι, Πούμπλα 13, Λόρενς 11, Αμπραμς 7, Κρέμεν, Παλίζα, Νέκας, Σίμονς 22, Ουίλσον 3, Λένζλι, Νέιμικ 8.
Άρης: Μαυραϊδής 2, Κεϊρούς 6, Ταπούτος 4, Τζέιμς 28, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 6, Κρούσιτς, Μπόγρης 10, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 8, Βεργίνης 1, Δήμας.