Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2011

Pas mal!

Με την πρώτη του εκτός έδρας νίκη με σκορ 79-74 επί της Νανσί και μαζί την δεύτερη θέση στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας στις αποσκευές του, επιστρέφει από την Γαλλία ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι έπαιζαν χωρίς τον ηγέτη τους, Βασίλη Σπανούλη, έκαναν το… χρέος τους αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν τους έκανε το χατίρι και με το «διπλό» που έκανε στην έδρα της Καντού, τερμάτισε πρώτη.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Πέρο Άντιτς (20 π), που σε κάποια σημεία του αγώνα έπαιξε σαν… Σπανούλης και με κρίσιμα εύστοχα σουτ τριών πόντων κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Εξαιρετικός και ο Πρίντεζης που σταμάτησε στους 18 πόντους και έκανε πολλές... δουλειές εντός παρκέ. Η ομαδικότητα ελλείψει του Σπανούλη ήταν απαραίτητη και στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, βγήκε στο παρκέ από την ελληνική ομάδα η οποία πλέον θα βρει στο δρόμο της κάποια εκ των Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ.

Το ματς:

Όταν λείπει ο αρχηγός… τρέχουμε!

Αυτή θα μπορούσε να είναι η εντολή του Ντούσαν Ίβκοβιτς στους παίκτες του Ολυμπιακού που σε κάθε ευκαιρία που έβρισκαν ανοιχτό γήπεδο, δοκίμαζαν να βγουν στον αιφνιδιασμό. Αυτό δεν είχε μεγάλη επιτυχία ενώ σε ότι αφορά το παιχνίδι κοντά στο καλάθι ο Γλυνιαδάκης, απόντος του Παπαδόπουλου, πήρε χρόνο και προσπάθειες με τον Γκετσεβίτσιους να τον τροφοδοτεί τις περισσότερες φορές. Από την πλευρά της Νανσί ο Μοερμάν ήταν αυτός που έπαιρνε τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες και διατηρούσε την ομάδα του με βραχεία κεφαλή μπροστά στο σκορ.

Στα τρία τελευταία λεπτά της περιόδου, Γκρέγκορι και Σούλερ άρχισαν να δίνουν σημαντικές βοήθειες στους Γάλλους με αποτέλεσμα να χτίσουν και να διατηρήσουν μία διαφορά 5-7 πόντων. Επιθετικά αλλά και αμυντικά ο Ολυμπιακός δεν λειτουργούσε καλά και πόντοι του έρχονταν με «αίμα». Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Νανσί να κλείσει την πρώτη περίοδο με σκορ 27-21.

«Περάστε…»

Η άμυνα του Ολυμπιακού παρέμενε κάκιστη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Νανσί να βρίσκουν άνετα διαδρόμους και να φτάνουν στο καλάθι. Η επαφή του με το σκορ κινδύνευε να χαθεί καθώς ο Σούλερ ανέβασε την διαφορά στους 11 για τους Γάλλους (35-24). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά με τον Άντιτς να παίρνει προσπάθειες αλλά οι Γάλλοι με Σούλερ και Γκρέγκορι κρατούσε σε επίπεδα… ασφαλείας την διαφορά.

Στα τρία τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 10-2 έφτασε την διαφορά στον πόντο (43-42). Το προσπέρασμα έγινε 30΄΄ πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Πρίντεζη…. Για μία ακόμα φορά οι Πειραιώτες… φορτσάρουν σε συγκεκριμένο σημείο περιόδου και έτσι κλείνουν την περίοδο με σκορ 47-44 υπέρ τους.

Μία από τα… ίδια

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε πολύ δυνατά. Με καλή άμυνα και την μπάλα στην επίθεση να… πατάει στους ψηλούς, έκανε το σκορ 51-46 αλλά κάπου εκεί, παρουσίασε ξανά το πρόσωπο του ξεκινήματος. Οι Γάλλοι δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν και με ένα γρήγορο 9-0 μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ(53-51). Οι παίκτες του Ίβκοβιτς επιθετικά σταμάτησαν να λειτουργούν ορθολογικά ενώ υπέπεσαν και σε αρκετά λάθη κάτι που άφησε τους Γάλλους να φτάσουν ξανά στο +7 (60-53).

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός ήταν υποχρεωμένος να «σφίξει» την άμυνά του και να κάνει πιο σωστές επιλογές στην επίθεση για να μειώσει. Το τρίποντο του Άντιτς στα 15΄΄ έφερε την ελληνική ομάδα στο -3 και το 64-61 άφηνε τα πάντα ανοιχτά.

Όλοι για… Άντιτς και… Άντιτς για όλους.

Ο Ολυμπιακός έχασε τρεις συνεχόμενες ευκαιρίες να προσπεράσει την Νανσί στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου, αλλά όσο έμενε στον πόντο (64-63), ήξερε ότι θα είχε και άλλες στην συνέχεια για να κάνει την δουλειά του. Ο Πρίντεζης ήταν αυτός που λίγο αργότερα το έκανε… Με τρίποντο έκανε το σκορ 66-64 υπέρ των «ερυθρολεύκων» αλλά το δυσάρεστο για τον Ίβκοβιτς ήταν ότι ο Μάντζαρης αποχώρησε με τράβηγμα.

Το κοντό σχήμα συνέχισε να αποδίδει και ένα καλάθι του Παπανικολάου έκανε το +4 για τον Ολυμπιακό, 6΄πριν το τέλος. Πλέον, κάθε επίθεση μέτραγε και ο Άντιτς με την εμπειρία του το ήξερε. Με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 73-64 και το σερί 12-0 στην τελευταία περίοδο. Ο Σκοπιανός έκανε εξαιρετική δουλειά και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με κρίσιμα ριμπάουντ και τρίποντα την ώρα που είχε ήδη φτάσει στους 20 πόντους.

Δύο συνεχόμενα λάθη στην άμυνα στα τελευταία 20΄΄ λίγο έλλειψε να κάνουν την ζημιά στον Ολυμπιακό καθώς το σκορ έγινε 74-77 αλλά ο Γκραντ αστόχησε στο μακρινό σουτ και στην συνέχεια με δύο βολές του Πρίντεζη, η νίκη «κλείδωσε» οριστικά με το 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 44-47, 64-61, 74-79

Νανσί: Γκραντ 6, Μπαντιάνε 8, Σούλερ 18, Σιλά, Λίνεχαν 8, Σάμνικ 10, Αμαγκού 6, Μόερμαν 11, Γκρέγκορι 7

Ολυμπιακός: Χάινς 8, Λούκας 4, Άντιτς 20, Κέσελ, Πελεκάνος 5, Γκετσεβίτσιους 6, Γλυνιαδάκης 5, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 2, Σλούκας 8