ΜΙΛΓΟΥΟΛ - ΚΡΥΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ
ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ - ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ
ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ - ΚΑΡΝΤΙΦ

ΛΕΣΤΕΡ                -                 ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

ΛΕΣΤΕΡ: Έμεινε για τέταρτη σερί αγωνιστικά μακριά από τις νίκες, παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία στην Ίπσουϊτς τη Δευτέρα (1-1) και πραγματοποιώντας ακόμα μια μέτρια εμφάνιση. Ναι μεν παρουσιάζονται πιο σταθεροί με τον Νάιτζελ Πίρσον στον πάγκο οι γηπεδούχοι, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν έχουν καταφέρει να φτάσουν στα επίπεδα που μπορούν, με βάση το εξαιρετικό τους ρόστερ, ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι έχουν πάνω από 40 ημέρες να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους (6 σερί ματς δέχονται γκολ).

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ: Έπαιξε με το γνωστό εκτός έδρας στυλ της στο γήπεδο της Μίλγουολ, δηλαδή κλειστά με πρώτο στόχο την ισοπαλία, ωστόσο το γκολ των λονδρέζων λίγα λεπτά πριν το τέλος της χάλασε τα σχέδια (0-1). Πρώτη ήττα έπειτα από 4 αγωνιστικές για την ομάδα του ’πλτον, που πάντως εξακολουθεί να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ μακριά από την έδρα της αποδυναμώνεται αρκετά, με μόλις ένα διπλό σε 10 εξόδους φέτος.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ / ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΠΑΙΚΤΩΝ

ΛΕΣΤΕΡ:Μοναδικός απών ο βετεράνος φορ Βασέλ, που λείπει εδώ και καιρό.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ:Λογικά θα προλάβει ο βασικός επιθετικός Βάρνι. Αμφιβολος είναι ο βασικός μέσος Γουόρντ, με τον ακούραστο Μοκοένα να παίρνει τη θέση του αν δεν τα καταφέρει.

ΕΔΡΑ
6-2-4
ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ

1-3-7

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ               -                 ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Η Γουόντφορντ την περασμένη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κάρντιφ εντός έδρας και συνέχισε την αναδοική πορεία της το τελευταίο διάστημα. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με την ίδια να παίρνει το προβάδισμα στο 63ο λεπτό, και την Κάρντιφ να ισοφαρίζει λίγο πριν το φινάλε. Η Γουότφορντ με την ισοπαλία αυτή κατάφερε να παραμείνει αήττητη για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι ωστόσο στο διάστημα αυτό έχει καταφέρει να πανηγυρίσει τη νίκη μόλις δύο φορές. Εντός έδρας μέχρι στιγμής έχει τέσσερις νίκες σε σύνολο 12 αγώνων (4-4-4).

ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ: Η Ντονκάστερ σε ένα ακόμη εκτός έδρας φετινό της παιχνίδι απέδειξε τις αδυναμίες που έχει μακριά από το γήπεδο της, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τη Μπέρνλι. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι το τελικό σκορ την αδικεί. Κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, έμεινε πίσω στο σκορ με ένα άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι στο 37', ενώ δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα. Εκτός έδρας μέχρι στιγμής είναι απογοητευτική αφού σε 12 εξόδους της έχει 10 ήττες και μόλις δύο επιτυχίες. Ενισχύθηκε πάντως μεταγραφικά στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό καθώς απέκτησε τους Πλεσίς, Μπαγκαγιόκο και Μπαμογκό.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ:Εκτός εδώ και καιρό ο στόπερ Τέιλορ.

ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ:Εκτός οι πορτιέρο Ικέμε και Σάλιβαν. Αμφίβολος ο στόπερ Νέιλορ, ο στόπερ Μάρτις και ο χαφ Οστερ.

ΕΔΡΑ
4-4-4
ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ
2-0-10

ΝΤΕΡΜΠΙ                  -                  ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

ΝΤΕΡΜΠΙ: Η Ντέρμπι την τελευταία αγωνιστικά σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Λιντς, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Αφησε πίσω της την ήττα από την Ιπσουιτς και κατάφερε να φτάσει στο "τρίποντο" χάρη στο γκολ του Γουόρντ στο 67ο λεπτό, δείχνοντας σε ολόκληρο το 90λεπτο πάθος και διάθεση. Η Ντέρμπι βρίσκεται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ στα τέσσερια τελευταία παιχνίδια της έχει μόλις μια ήττα (2-1-1), ύστερα από τα άσχημα αποτελέσματα του Νοεμβρίου που την είχαν φέρει πολύ πίσω στη βαθμολογία. Εντός έδρας σε 12 παιχνίδια έχει έξι νίκες (6-2-4).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Η Γουέστ Χαμ την περασμένη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Μπέρμιγχαμ σε ένα παιχνίδι όπου παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες κυρίως στο χώρο της άμυνας. Κατάφερε να αιφνιδιάσει την αντίπαλο της και να προηγηθεί μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο δεν κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος, δεχόμενη την ισοφάριση 9 λεπτά πριν το φινάλε. Η Γουεστ Χαμ και σήμερα πάντως θα έχει αρκετά προβλήματα απουσιών. Εκτός έδρας έχει επτά νίκες (7-3-2) και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την Μίντλεσμπρο. Στόχος ασφαλώς για φέτος είναι η άμεση επιστροφή στην Premier.

ΝΤΕΡΜΠΙΠαραμένει εκτός ο φορ Ντέιβις. Tραυματίστηκε και χάνει όλη τη σεζόν ο βασικότατος αμυντικός Ο’Μπράιεν.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜΤιμωρημένοι είναι ο αριστερός μπακ ΜακΚάρντι, ο επιθετικός χαφ Νόλα και ο δεξιός εξτρέμ Φομπέρ. Εκτός μένουν ο δεξιός μπακ Ντεμέλ και ο στόπερ Ριντ. Αμφίβολοι ο στόπερ Φαγιέ και ο εξτρέμ Τέιλορ.

ΕΔΡΑ
6-2-4
ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ
7-3-2

ΜΙΛΓΟΥΟΛ              -                 ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

ΜΙΛΓΟΥΟΛ: Σημαντική νίκη πέτυχε η Μίλγουολ την περασμένη αγωνιστική επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας της Πόρτσμουθ. Σε ένα γενικότερα μέτριο παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις, κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 82ο λεπτό, έχοντας πάντως στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη ύστερα από τα τέλη Νοεμβρίου όταν και είχε επικρατήσει της Ντόνκσταστερ και την έφερε στην 20η θέση και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Εντός έδρας η Μίλγουολ φέτος έχει δείξει άκρως ανταγωνιστική και είναι χαρακτηριστικό ότι σε 12 παιχνίδια έχει μόλις δύο ήττες. Καλή η παράδοση που έχουν τα "λιοντάρια" κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας κόντρα στην οποία παραμένουν αήττητοι στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Η Κρίσταλ Πάλας την περασμένη αγωνιστική δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις δύο συνεχόμενες νίκες της, αφού γνώρισε την ήττα από την πρωτοπόρο Σάουθαμπτον με 2-0 εκτός έδρας. Στο συγκεκριμένο παιχνίδια έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στο δεύτερο αν και ανέβηκε κάπως δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και τα πάντα τελείωσαν στο 77' όταν και δέχθηκε το δεύτερο τέρμα. Δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή αγωνιστική κατάσταση και είναι χαρακτηριστικό ότι έχει μόλις μια νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει. Εκτός έδρας σε 12 παιχνίδια έχει πέντε νίκες και επτά ήττες. Διαθέτει μια από τις καλύτερες άμυνες της κατηγορίας.

ΜΙΛΓΟΥΟΛ:Εκτός λογικά μένει ο αριστερός μπακ Μπέικερ. Ανέτοιμος ο βασικός πορτιέρο Φορντ.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ:Αμφίβολοι ο αριστερός μπακ Μόξει και ο στόπερ Κέιναν. Εξέτισε ο μέσος Τζέντινακ. Εκτός ο χαφ Γουίλιαμς.

ΕΔΡΑ
5-5-2
ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ
5-0-7

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ            -            ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Είναι μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας, μιας και με το 1-0 επί της Χαλ τη Δευτέρα, συμπλήρωσε 4 σερί νίκες, ενώ έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα 7 πρόσφατα παιχνίδια της. Το γκολ-ποίημα του Μπάρι Ρόμπσον έφερε τη «Μπόρο» στη δεύτερη θέση, μαζί με τη Γουέστ Χαμ και φυσικά η ψυχολογία στις τάξεις της είναι εξαιρετική, μετά τα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα. Μόλις μια ήττα σε 12 ματς μετρούν στο «Riverside» οι γηπεδούχοι, που αξίζει να σημειωθεί ότι διαθέτουν και την καλύτερη άμυνα τα κατηγορίας, με παθητικό 19 γκολ.

ΠΙΤΕΡΜΠΡΟ: Έχει κάνει τεράστια βήματα σωτηρίας τις τελευταίες εβδομάδες, με 7 βαθμούς σε 3 ματς, ενώ πιο πρόσφατο δείγμα ήταν το σπουδαίο διπλό στο Νότιγχαμ την περασμένη Δευτέρα (1-0). Παρά την απουσία του υπερπολύτιμου μέσου και πρώτου σκόρερ ΜακΚαν, οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν χάσει το ρυθμό τους, σκοράροντας με μεγάλη συχνότητα και σίγουρα δεν πρέπει να υποτιμηθούν στο Μίντλεσμπρο, έστω κι αν απέναντί τους έχουν μια πολύ δυνατή και φορμαρισμένη αντίπαλο. Στα θετικά για τον κόουτς Ντάρεν Φέργκιουσον, η οριστική επιστροφή των χαφ Τόμλιν και Φρέλινγκτον, που προσδίδουν ποιότητα στον άξονα.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ:Μοιρασμένες οι πιθανότητες για τον πρώτο σκόρερ Έμνες (φορ). Διαθέσιμοι είναι ο ποιοτικός χαφ Ζεμάμα και ο καλός μέσος Τόμπσον.

ΠΙΤΕΡΜΠΡΟ:Παραμένει εκτός ο ηγέτης και πρώτος σκόρερ ΜακΚαν (χαφ).

ΕΔΡΑ
5-6-1
ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ
3-3-6

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ             -            ΚΑΡΝΤΙΦ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι η Νότιγχαμ η οποία παραμένει χωρίς νίκη εδώ και έξι παιχνίδι έχοντας στο διάστημα αυτό πέντε ήττες. Παράλληλα στο ίδιο διάστημα δεν έχει καταφέρει να σκοράρει μένοντας συνολικά "άσφαιρη" για 540 αγωνιστικά λεπτά. Την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Πιτερμπορο εντός έδρας σε ένα παιχνίδι όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αποδώσει καθώς έδειξε ιδιαίτερα αγχωμένη. Εντός έδρας μέχρι στιγμής έχει τρεις νίκες (3-2-7), ενώ παράλληλα διαθέτει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας έχοντας πετύχει μόλις 18 τέρματα.

ΚΑΡΝΤΙΦ: Η Κάρντιφ την περασμένη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Γουοτφορντ σε μια αναμέτρηση όπου το τελικό αποτέλεσμα μάλλον την αφήνει ικανοποιημένη. Αν και ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έμεινε πίσω στο σκορ στο 62ο λεπτό και στη συνέχεια κατάφερε να πάρει το βαθμό με γκολ λίγο πριν το φινάλε. Προέρχεται από ένα αρνητικό σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη, έχοντας στο διάστημα αυτό δύο ισοπαλίες. Εκτός έδρας η Κάρντιφ έχει μόλις τρεις νίκες, ενώ είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα έχοντας 10 συνολικά και επτά εκτός έδρας (οι τρεις μάλιστα συνεχόμενες).

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ:Εκτός είναι οι αμυντικοί Μόργκαν και Κοέν, όπως και ο επιθετικός Μίλερ. Αμφίβολος ο επιθετικός Μπλάκστοκ. Επιστρέφει ο αμυντικός Λιντς.

ΚΑΡΝΤΙΦ:Αμφίβολος είναι ο αμυντικός ΜακΝότον.